Bitwa pod Małogoszczem z 1863 roku na stałe wpisała się w historię miasta oraz walk narodowo-wyzwoleńczych polskiego narodu, odegrała duże znaczenie dla historii narodowego zrywu. Mimo że Polacy zostali rozproszeni przez wojska carskie, była aktem bohaterskiej odwagi powstańców zgromadzonych na małogoskiej ziemi.
W bitwie zginęło co najmniej 300 Polaków, ok. 500 odniosło poważne rany. Mieszkańcy za pomoc powstańcom ponieśli wielkie straty. Miasto doszczętnie spłonęło, a w roku 1869 odebrano mu prawa miejskie. Ślady bitwy spotykamy na każdym kroku, począwszy od mogił na małogoskim cmentarzu, uwiecznienia daty bitwy na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Defilad, nazwach ulic w samym Małogoszczu, po nadanie imienia 24 lutego 1863 R. Szkole Podstawowej w Małogoszczu oraz Liceum Ogólnokształcącemu im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu. Te wydarzenia literacko zinterpretował sam Stefan Żeromski w „Wiernej Rzece”.
Chcąc uwidocznić znaczenie historii w budowaniu tożsamości kolejnych pokoleń oraz mając na celu kształtowanie pamięci historycznej o poświęceniu powstańców walczących o niepodległą Polskę, poprzez upamiętnienie jednej z największych i najkrwawszych bitew Powstania Styczniowego, Urząd Miasta i Gminy w Małogoszczu oraz Dom Kultury w Małogoszczu, z pomocą licznych, lokalnych grup działania, po raz kolejny w dniach 20-24 lutego br. organizują obchody rocznicowe Bitwy pod Małogoszczem.
Szczegółowy harmonogram uroczystości wraz z imprezami towarzyszącymi dostępne na poniższych plakatach. Szczegóły dot. turnieju szachowego – wkrótce.





Partnerami i współorganizatorami wydarzenia są:






Info: Miasto i Gmina Małogoszcz
