D O M

K U L T U R Y

w

M A Ł O G O S Z C Z U

Obchody 157 Rocznicy Bitwy pod Małogoszczem 24 lutego 1863 r.

Uroczyste obchody 157 rocznicy Bitwy pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku rozpoczęły się już w piątek – 21 lutego Szkole Podstawowej im. 24 Lutego 1863 r. Uczniowie małogoskiej szkoły uczcili pamięć bohaterów Bitwy pod Małogoszczem uroczystą akademią. Widowisko nawiązywało do powieści S. Żeromskiego “Wierna Rzeka”, opowiadającej o losach powstańca Styczniowego, który ranny po małogoskiej bitwie dociera do majątku ubogiej szlachcianki Salomei Brynickiej. Obchody zainaugurował Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz – Mariusz Piotrowski.
W sobotę, 22 lutego, w Domu Kultury w Małogoszczu odbył się wykład Pana Mariusza Bazylewicza, wykład po raz kolejny pokazał jak jeszcze wiele ciekawostek związanych z małogoską bitwą skrywają archiwa i pamiętniki z XIX w. Wiele znakomitych postaci walczyło w Małogoszczu o naszą wolność, a dzięki lokalnym patriotom wiemy z roku na rok coraz więcej.
Ten dzień uświetnili również: Małogoski Oddział Powstańczy z 1863r oraz młodzi artyści z Dom Kultury Małogoszcz: Amelia Ziencikiewicz, Piotr Celejowski oraz Natalia Warzyńska. Na zakończenie mogliśmy wysłuchać fantastycznego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej.
W niedzielę, 23 lutego, uroczystości na Placu Kościuszki w Małogoszczu rozpoczęły się w godzinach dopołudniowych uroczystą procesją mieszkańców Małogoszcza z Kościoła Parafialnego na plac Kościuszki. Poczty sztandarowe wystawili: Światowy Związek Żołnierzy AK – Placówka, Szkoła Podstawowa im. 24 lutego 1863 roku w Małogoszczu, Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Casinno w Rembieszycach, Ochotnicza Straż Pożarna w Małogoszczu, Rycerze Kolumba z Rembieszyc.
Licznie zgromadzonych gości powitał Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz Mariusz Piotrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej – Michał Borowski oraz Komendant Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego „Orlęta Poland Commando” – Jacek Szymański. Oddziały powstańcze przywitali chlebem członkowie Zespołu Pieśni i Tańca DK Małogoszcz. Głos zabrali: Paweł Faryna – Starosta Powiatu Jędrzejowskiego, Artur Konarski – radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Małogoszczu ksiądz Henryk Makuła. Po części oficjalnej, w szyku marszowym, zgromadzeni udali się do Kościoła WNMP w Małogoszczu na uroczystą Mszę Świętą Powstańczą. Po godzinie 13 na Cmentarzu Parafialnym odbył się Apel Poległych, który poprowadził Przemysław Bednarczyk- – scenarzysta, reżyser i historyk znanym z TVP Historia. Na grobach powstańczych: poległych powstańców z 1863r dwóch małogoskich potyczek, Kpt. Stanisława Jaszowskiego, Nestora powstania Ks. Bierońskiego wiązanki złożyły następujące delegacje:
• Urząd Marszałkowski w Kielcach
• Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie
• Władze Samorządowe gminy Małogoszcz
• Straż Graniczna
• Nadleśnictwo Jędrzejów
• Szkoła Podstawowa im. 24 Lutego 1863 roku w Małogoszczu
• Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu
• Szkolna Grupa Przysposobienia Obronnego „Orlęta Poland Commando” w Małogoszczu
• Zespół Placówek Oświatowych w Kozłowie
• Zespół Placówek Oświatowych w Złotnikach
• Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Rembieszycach
• Szkoła Podstawowa im. Ks. Stanisława Hieronima Konarskiego w Żarczycach Dużych
• Związek Nauczycielstwa Polskiego oddział Małogoszcz
• Towarzystwo Przyjaciół Małogoszcz
• Grupa „Praworządni i Solidarni”
• Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów „Senior” w Małogoszczu
• Stowarzyszenie „Działajmy Razem”
• Towarzystwo Historyczne we Włoszczowie Oddział Krasocin
• Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach
Od godz. 14:00 w Zagrodzie Edukacyjnej „Ostoja Dworska” w Leśnicy Pana Grzegorza Szymańskiego odbyła się rekonstrukcja potyczki powstańczej z 1863 r., w której udział wzięło około 70 rekonstruktorów z różnych ugrupowań m. in: Żuawi Śmierci z Buska – Zdroju,. Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historyczne Szaniec 1863, Małogoski Oddział Powstańczy 1863 r – Klub Historyczny D K Małogoszcz, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc, GRH STRZELCY im. 31 pSK,, Oddział Carski GRH 9 Rota 1863 r i in. Komentatorem na polu bitwy był Przemysław Bednarczyk – scenarzysta, reżyser i historyk znanym z TVP Historia.
W Zagrodzie Edukacyjnej „Ostoja Dworska” odbył się wykład historyczny pt. „Historia Jednego Obrazu” Pana Jacka Grzybały z Kielc, wystawa historyczna Stowarzyszenia Szaniec 1863 oraz pokaz pracy kowala. Wykład pt. „Karol Kalita „Rębajło” wygłosił pasjonat historii – Romuald Sadowski. Ponadto uczestnicy obchodów mogli skosztować kuchni powstańczej: kaszy ze skwarkami, żuru, kiełbasy z cebulą oraz mięsiwo wszelakie itp. Wśród widzów byli uczestnicy XIII Małogoskiego Złazu Turystycznego, którzy szlakami dotarli do Ostoi Dworskiej w Leśnicy.
Obchody bitwy pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 r., jednej z najkrwawszych bitew Powstania Styczniowego, to ważne wydarzenie w roku kalendarzowym dla mieszkańców miasta i gminy Małogoszcz, a kultywowanie pamięci o niej jest powinnością każdego z nas. Udział w inscenizacji to obcowanie z żywą historią i tradycją Polski.
Jak ważną rolę odegrała bitwa pod Małogoszczem w Powstaniu Styczniowym świadczy fakt, iż obchody 157 Rocznicy swym Patronatem Honorowym objęli: Zbigniew Koniusz– Wojewoda Świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Paweł Faryna – Starosta Powiatu Jędrzejowskiego oraz Adam Buława – Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Głównym organizatorami obchodów byli: Urząd Miasta i Gminy Małogoszcz, Dom Kultury w Małogoszczu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu. Składamy podziękowanie osobom oraz instytucjom, które przyczyniły się do organizacji 157 rocznicy Bitwy pod Małogoszczem z 1863 r. W szczególności: Jacek Szymański – Komendant Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego „Orlęta Poland Commando”, Grzegorz Szymański- Kwatermistrz Małogoskiego Oddziału Powstańczego 1863, Jan Tracz – Dyrektor Domu Kultury w Małogoszcz oraz Mirosław Skrobot – pasjonat historii.

 

Scroll to Top
Skip to content