D O M

K U L T U R Y

w

M A Ł O G O S Z C Z U

Bo w duszy nam gra

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY

Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu jest jedynym tego typu zespołem w naszym powiecie i jednym
z najmłodszych stażem w województwie . Powstał przy Domu Kultury w Małogoszczu w marcu 2010 r. W skład 25 osobowego
zespołu wchodzą ludzie których pasją jest taniec, śpiew i tradycje ludowe, ich żywiołowe koncerty dają wiele radości i zapomnienie publiczności .

W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i przyśpiewki regionu świętokrzyskiego oraz tańce regionalne i stylizowane które są prezentowane podczas imprez w województwie a także kraju.

Mimo małego stażu scenicznego ma w swym dorobku wiele nagród i wyróżnień zdobytych podczas konkursów krajowych: III miejsce w 2011r., II miejsce w 2012r., III miejsce w 2013 r. Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem w Busku Zdroju, nagrodę specjalną podczas Festiwalu Chleba 2012 w Mińsku Mazowieckim i Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego Rzeszów 2013 oraz nagrody indywidualne dla śpiewaków, solistów muzykantów, par tanecznych zespołu, wyróżnienie „Jawor u żródeł kultury2014”, III miejsce podczas 0gólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Przyśpiewki Ludowej Przedbórz 2015.

Ostatnim i jak dotychczas największym sukcesem jest I miejsce zespołu oraz II akordeonisty Heńka Cacka podczas Buskich Spotkań z Folklorem które zespół odebrał przed WDK w Kielcach nagrodzony wielkimi brawami przez miejscową licznie zgromadzoną widownię za swój występ. Średnio w ciągu jednego roku zespół daje ok. 20 koncertów w całym kraju.

W imieniu zespołu ZAPRASZAMY na próby w każdy czwartek o godzinie 18.00 do Domu Kultury w Małogoszczu.

 

 

Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu. W sobotę, 27 listopada 2021r., w małogoskim Domu Kultury odbył się jubileuszowy koncert z okazji 10 lat istnienia Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu.

Obecnie w skład 19 osobowego zespołu wchodzą ludzie, których pasją jest muzyka, taniec, śpiew i tradycje ludowe. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i przyśpiewki regionu świętokrzyskiego oraz tańce regionalne i stylizowane, które są prezentowane podczas imprez rozrywkowych oraz konkursowych na terenie województwa i kraju. W ciągu swojej działalności zespół brał udział w ponad 50 konkursach i przeglądach, uczestniczył w ok. 220 konkursach, imprezach rozrywkowych na terenie całego kraju.

Zespół ma w swym dorobku wiele nagród i wyróżnień zdobytych podczas konkursów i plebiscytów: między innymi został nagrodzony nagrodą specjalną podczas VIII Święta Chleba w Mińsku Mazowiecki (2012) w konkursie „Jawor u źródeł kultury”, liczne nagrody podczas Buskich Spotkań z Folklorem , w tym również I miejsce, Zespół reprezentował kraj na Międzynarodowym Spotkaniu Zespołów Folklorystycznych „Praskie Dni Folklorystyczne” w Pradze – prezentując folklor świętokrzyski.

W 2020 roku brali udział w wyjątkowym wydarzeniu: V Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej “Alleluja czyli Happy Day” , premiera którego miała miejsce na kanale YouTube w 100 rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II , w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz w 850 – lecie Bazyliki Katedralnej w Kielcach. Dwukrotnie, brali udział w Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem, w tym także w 2021 roku. Od początku powstania po dzień dzisiejszy Kierownikiem Zespołu jest Aleksander Szymkiewicz, kierownikami muzycznymi są Marek Kwapisz i Krzysztof Pietrala.

Skład zespołu: Henryk Cacek, Krzysztof Pietrala, Stanisław Gocel, Marek Kwapisz, Włodzimierz Borowski, Andrzej Wójcik, Aleksander Szymkiewicz, Grażyna Wiater, Eugeniusz Wiater, Czesław Barański, Małgorzata Barańska, Zofia Wilk, Helena Światła, Maria Nidzińska, Adam Nidziński, Grażyna Wójcik, Alicja Żalińska, Jan Smoręda, Wiesława Banasik – Skrobot.

Podczas Jubileuszowego Koncertu swoją obecnością zaszczycili Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Paweł Faryna, Pani Starosta Maria Barańska, Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz Mariusz Piotrowski, radni powiatu Jędrzejowskiego: Zofia Stanek, Grzegorz Szymański, Czesław Barański, Przewodniczący Rady Miejskiej Małogoszcz Michał Borowski i Przewodniczący Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Senior” Józef Lasek.

Artyści otrzymali pamiątkowe podziękowania oraz goździki, z życzeniami wielu lat działalności ludowej i promocji kultury naszej małej ojczyzny na scenach całej Europy. Na koncercie gościnnie wystąpił Zespół Śpiewaczy Bochenianki, Kapel Heńka oraz Kapela Włoszczowska.

Zapraszamy na relację z Telewizji Świętokrzyskiej: https://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/powiat-jedrzejowski/item/47344-zespol-piesni-i-tanca-domu-kultury-w-malogoszczu-ma-10-lat.html

Scroll to Top